top of page

Jak radzić sobie z własnymi emocjami,

które utrudniają nam kontakt z dzieckiem?

    Gdy mówimy o emocjach, które mogą zaburzać nasze relacje z dziećmi, najczęściej mamy na myśli uczucia złości i gniewu. Te bowiem pojawiają się w nas bardzo często, jeśli dziecko nie spełnia naszych rodzicielskich wobec niego oczekiwań. Żeby nie ranić naszych pociech, nie powinniśmy podejmować z nim rozmowy w stanie bardzo wysokiego zdenerwowania. Jak zatem radzić sobie z emocjami złości i gniewu, by jednocześnie umożliwić porozumienie z naszym dzieckiem?   Po pierwsze, istotne mogłoby być tutaj po prostu poczekanie, aż poziom odczuwanej przez nas złości osłabnie. Pomóc może nam w tym podjęcie wysiłku fizycznego, który spowoduje rozluźnienie ciała i odwrócenie myśli od sytuacji trudnej. Aby osłabić pulsujący w nas gniew, możemy także podjąć się jakiejś czynności, którą lubimy wykonywać, np. obejrzeć ciekawy film, posłuchać ulubionej muzyki, pójść na spacer, spotkać się z przyjaciółmi itp.

Ciekawym sposobem na rozładowanie złości jest przeciwstawienie jej naszej refleksji. Bardzo dobrym, choć też bardziej wymagającym niż wymienione powyżej działaniem na rzecz poradzenia sobie z trudnymi emocjami, byłoby zatem np. zapisanie na kartce tego, co nas zezłościło oraz dopisanie do tego wszystkich przyczyn naszej złości. Ta metoda może nas także przygotować do ewentualnie planowanej rozmowy z dzieckiem. Możemy bowiem spisać na kartce to, co chcielibyśmy w związku z zaistniałym problemem przekazać naszemu synowi lub córce.  

Dopiero wtedy, gdy opanowaliśmy choć po części nasz gniew, możemy podjąć rozmowę z dzieckiem
i poszukać wspólnych rozwiązań zaistniałej przykrej sytuacji.

O tych i o wielu innych problemach z radzeniem sobie z trudnymi emocjami, chętnie porozmawiają z Państwem nasi specjaliści.

Serdecznie zapraszamy!

bottom of page