top of page

Co zrobić gdy dziecko ma problemy

z utrzymaniem właściwej wagi ciała

        Psychologowie biją na alarm! Coraz więcej dzieci boryka się
z zaburzeniami odżywiania i problemami z utrzymaniem właściwej wagi ciała! Jest to problem o tyle palący, że niesie ze sobą poważne konsekwencje dla najmłodszych. Przede wszystkim mamy tu na myśli: przedłużający się stres, poczucie niskiej wartości siebie, częste odczuwanie zmęczenia, brak akceptacji ze strony rówieśników oraz wiele innych.



Anoreksja, bulimia oraz otyłość to największe plagi naszych czasów.
Wzorce i autorytety dla naszych dzieci to niestety gwiazdy filmowe
i piosenkarki, gdzie nastolatki wyglądają niejednokrotnie już w wieku 12-14 lat jak symbole seksu. W mediach promuje się wizerunek młodych dziewcząt, których ubiór, makijaż i ogólna prezencja odstaje od podstawowych norm moralnych. Kształtowanie w dzieciach prawidłowego wizerunku, adekwatnego do wieku oraz promocja zdrowego stylu życia to wyzwanie jakie stawia przed nami dzisiejszy świat. 

      Tak jak wiele innych trudności, tak i problemy z odżywianiem mają swoją przyczynę. Wnikliwa obserwacja dziecka oraz własnej rodziny jako całego systemu wzajemnych relacji, pomoże w jej ustaleniu. Ważna jest przy tym rozmowa, ale jak rozmawiać i jak obserwować? A może należy zmienić domowy jadłospis i styl żywienia?

Jako rodzice patrzymy na dziecko i całą rodzinę inaczej, niż osoba „z zewnątrz”, zupełnie obca. Specjaliście łatwiej jest zachować obiektywizm, przeciwnie niż rodzicowi czy opiekunowi. Problemy z utrzymaniem właściwej wagi ciała, a więc waga zbyt niska lub zbyt wysoka, mogą mieć tę samą przyczynę. Dziecko ma z czymś problem i nie radzi sobie
z nim - a raczej radzi sobie w sposób niewłaściwy
. Jeśli Państwa dziecko także ma trudności w utrzymaniu prawidłowej wagi, i z Państwa obserwacji wynikają one z zachowania dziecka, wówczas należy sytuację baczniej obserwować. Warto otwarcie porozmawiać z nim, wyrazić własne uczucia i obawy, zapewniając zainteresowanie i miłość dziecku, zaspokajając poczucie bliskości i wsparcia, nie komentując i nie krytykując przy tym dziecka. Konieczne jest zaufanie, ustalenie przyczyny. Tłumaczenie i perswazje oraz zmuszanie bądź zakaz jedzenia są nieskuteczne. Zaburzenia w odżywianiu mogą prowadzić do anoreksji lub bulimii, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia osoby. Wówczas niezbędna jest terapia – profesjonalna pomoc jest wtedy konieczna! Dlatego też gdy sytuacja jest dla Państwa niepokojąca, to poza powyższymi wskazówkami w zachowaniu, zalecamy skorzystanie
z porady specjalisty.

    Często jednak problemy z odżywianiem biorą z nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Jakie zatem konkretne działania można byłoby podjąć, by pomóc naszym dzieciom w problemie z odżywianiem związanym z otyłością? Wymieńmy kilka w punktach:



1. Ustal z dzieckiem pewną dopuszczalną ilość spożywanych posiłków dziennie oraz ich maksymalną wartość kaloryczną.
2. Proponuj dziecku pożywienie niskokaloryczne zamiast wysokokalorycznego.
3. Wspólnie z dzieckiem uprawiaj ćwiczenia fizyczne.
4. Nagradzaj dziecko za dotrzymanie planów dietetycznych.
5. Przede wszystkim zaś, jeśli nie uda się dotrzymać planów, nie pozwól dziecku uważać, że wszystko tym samym zostało zaprzepaszczone.

Nasz zespół specjalistów przygotował program, który porusza kwestie psychologiczne oraz medyczne dotyczące zdrowego stylu życia i prawidłowego obrazu siebie, swojego ciała i otaczającego nas świata. Jeżeli Państwa dziecko boryka się
z problemami opisanymi powyżej, zachęcamy do skorzystania z pomocy specjalistów
z naszej Poradni.

bottom of page