top of page

UMIEJĘTNOŚĆ PREZENTACJI SIEBIE

I WZMOCNIENIE POCZUCIA WŁASNEJ WARTOŚCI

Uwaga, uwaga! Bijemy na alarm!

Przestańmy już przyzwyczajać dzieci, że my wiemy  o wszystkim lepiej lub, że tylko my potrafimy znaleźć odpowiedź, lub (nawet!) że Internet wie od nich o wszystkim lepiej. Nieprawda! Dzieci też wiedzą  wiele, a już na pewno potrafią same tej wiedzy szukać. Dlaczego zatem stale to za nie robimy?

 

Znamy dziesiątki przypadków rodziców odrabiających za swoje pociechy pracę domową. Owszem, pomagamy im być może zdobyć dobrą ocenę. Ale, niestety, nie pomagamy im w tym, by czuły się samodzielne, a przede wszystkim, by mogły kształtować w sobie poczucie własnej wartości.

W ramach zajęć w naszej Poradni kładziemy duży akcent, na danie możliwości dzieciom samodzielnego wykonywania zadań i dawania własnych rozwiązań. Często podkreślamy, jak ważne
i dlaczego ważne jest dla nich to, by szukały odpowiedzi na własną rękę. Pytamy niejednokrotnie: „A TY NA MOIM MIEJSCU JAKBYŚ TO ZROBIŁ?”. Nie boimy się bowiem jako trenerzy przyznać do tego, że czegoś nie wiemy. Jesteśmy przekonani, że są takie tematy, o których dzieci wiedzą od nas dużo lepiej!

Co więcej, zawsze doceniamy przejawy samodzielności dzieci oraz dawanie dobrych rozwiązań. Następnie wypunktowujemy to, w czym nasi uczniowie odnoszą sukcesy. Dzięki temu dzieci stają się bardziej świadome siebie - swoich mocnych stron i swoich ograniczeń, co umożliwia im adekwatną prezentację siebie na tle innych dzieci.

bottom of page