top of page

Polepszenie umiejętności koncentracji uwagi

Prawdziwa sztuka zapamiętywania
to sztuka uważania.”
Samuel Johnson

   Tak wiele rzeczy rozprasza naszą uwagę w dzisiejszych czasach, nasz mózg atakowany jest zewsząd dźwiękami, kolorami, różnorodnymi kształtami – jak oprzeć się tym bodźcom, wyłączyć się od reszty świata aby w spokoju skupić się na nauce?

 

     Umiejętność koncentracji uwagi jest nierozerwalnie związana
z procesem nauki.
Skupienie pomaga zrozumieć treści nauczane podczas lekcji, więcej zapamiętać oraz szybciej i sprawniej radzić sobie z pracami domowymi.
Jednak jak często zauważamy, że jest to duży problem u dzieci.
Ich uwaga szybko ulega rozproszeniu, często wstają podczas nauki
w domu, ciekawią się dobiegającymi odgłosami oraz myślą
o treściach odrębnych od tych, których aktualnie się uczą (przysłowiowe niebieskie migdały). W szkole sprawiają wrażenie nieuważnych, co wiąże się z krytyką nauczycieli.
Są również dzieci, które mimo chęci i starań z trudem koncentrują się na nauce. Zazwyczaj efekt – czyli niewiedza lub nieumiejętne przekazanie wiedzy nauczycielowi – odbierany jest negatywnie. Niska ocena dodatkowo powoduje frustrację i zmniejsza motywacje do nauki. Mniejsza motywacja i niechęć obniżają natomiast koncentrację – powodując błędne koło.

Jak z każdym innym czynnikiem, tak i tu owe błędne koło obniża także samoocenę dziecka i poczucie własnej skuteczności. Efektem są myśli typu „i tak nie dam rady.” Im dłużej trwa taka sytuacja tym bardziej się ukorzenia.

Jak sobie z tym radzić?
Niewątpliwie koncentrację da się ćwiczyć, i to w sposób interesujący dla dziecka. Nasz program obejmuje odpowiednie ćwiczenia wymagające poświęcenia czasu i skupienia uwagi. Zadania te są atrakcyjne dla dzieci i jak już zaobserwowaliśmy chętnie wykonywane. Dodatkowo zauważamy negatywne czynniki zewnętrzne zakłócające koncentrację (tj. obecność innych, hałas, włączony telewizor, nieodpowiednie miejsce do nauki) oraz doradzamy jak organizować naukę w domu, jak odpowiednio planować dzień aby maksymalnie usprawniać pracę naszego mózgu.
Umiejętna praca naszych specjalistów wzbudza także
w dzieciach chęć do pracy, a zauważanie mocnych stron i postępów wzmacnia pewność siebie, samoocenę oraz poczucie własnej skuteczności.

bottom of page