Czy my, rodzice, możemy mieć jakikolwiek wpływ na rozwijanie umiejętności twórczego myślenia i działania naszych dzieci?
Tak! Oczywiście! Zgodnie z wynikami badań oraz przemyśleniami psychologów i filozofów nasze możliwości na tym polu są bardzo duże. Aby wiedzieć, w jakim zakresie możemy wspierać kreatywność naszych dzieci, wystarczy zapoznać się zasadami kształtowania postawy twórczej zaproponowanymi przez wybitnego psychologa interesującego się tematyką twórczości- Ellisa Paula Torrance’a. Oto wybrane z nich:
1. Czyń dzieci wrażliwymi i otwartymi na świat;
2. Zachęcaj je do zadawania pytań, eksperymentowania z rzeczami i ideami;
3. Ucz dzieci sposobów systematycznego sprawdzania każdego pomysłu;
4. Strzeż się przed narzucaniem im sztywnych schematów poznawczych;
5. Ucz je tolerancji w stosunku do nowych lub różnorodnych idei;
6. Ucz dzieci cenić własne pomysły;
7. Dostarczaj im wiedzę o procesie twórczym;
8. Stwarzaj dzieciom sytuacje wymagające twórczego myślenia;
9. Udostępniaj im środki do realizacji pomysłów;
10. Popieraj zwyczaj pełnej realizacji pomysłów;
11. Rozwijaj w nich konstruktywny krytycyzm;
12. Wspieraj zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin .
Ponadto, dodałabym od siebie, że bardzo istotna jest postawa otwartości nas, rodziców oraz znalezienie w trakcie wspólnie podejmowanych działań czasu na to, co dzieci mogą wnieść od siebie w nasze bycie razem - czy to z ich własnego doświadczenia, czy to z własnych przemyśleń, wyobrażeń i wątpliwości. Warto pamiętać, że rozwiązania na pierwszy rzut oka absurdalne, mogą stać się bardzo cenne, jeśli damy dziecku przyzwolenie na ich dokładniejsze opisanie bądź też umożliwimy ich zrealizowanie. Pewna historia o Michale Aniele mówi, że któregoś dnia znalazł w ogrodzie Medyceuszów blok marmuru, po czym rzekł do Medyceusza: Ot, w marmurze tym jest Dawid młodzieniec z procą w ręku .
Monika Chylińska;
psycholog Instytut Efektywnej Nauki i Rozwoju