top of page

Polepszenie umiejętności koncentracji uwagi

 

Jednak jak często zauważamy jest to duży problem nie tylko

u dzieci, ale i u dorosłych.
Ich uwaga szybko ulega rozproszeniu, często wstają podczas nauki i pracy w domu, ciekawią się dobiegającymi odgłosami oraz myślą o treściach odrębnych od tych, których aktualnie się uczą (przysłowiowe niebieskie migdały). Na zajęciach
i spotkaniach sprawiają wrażenie nieuważnych, co wiąże się
z krytyką nauczycieli, czy przełożonych.

Są również osoby, które mimo chęci i starań z trudem koncentrują się na nauce. Zazwyczaj efekt – czyli niewiedza lub nieumiejętne przekazanie wiedzy nauczycielowi czy przełożonemu – odbierane jest negatywnie. Niska ocena dodatkowo powoduje frustrację i zmniejsza motywacje do nauki. Mniejsza motywacja i niechęć obniżają natomiast koncentrację – powodując błędne koło. Jak z każdym innym czynnikiem, tak i tu owe błędne koło obniża także naszą samoocenę i poczucie własnej skuteczności. Efektem są myśli typu „i tak nie dam rady.” Im dłużej trwa taka sytuacja tym bardziej się ukorzenia. 

Jak sobie z tym radzić?
Niewątpliwie koncentrację da się ćwiczyć, i to w sposób interesujący i przyjemny. Nasz program obejmuje odpowiednie ćwiczenia wymagające poświęcenia czasu i skupienia uwagi. Zadania te są atrakcyjne zarówno dla dzieci jak i dorosłych i jak już zaobserwowaliśmy - chętnie wykonywane. Dodatkowo zwracamy uwagę na negatywne czynniki zewnętrzne zakłócające naszą koncentrację tj. obecność innych, hałas, włączony telewizor, nieodpowiednie miejsce do nauki i pokazujemy - jak sobie z tym radzić. Doradzamy jak organizować naukę w domu, jak odpowiednio planować dzień aby maksymalnie usprawniać pracę naszego mózgu.

 

Umiejętność koncentracji uwagi jest nierozerwalnie związana z procesem nauki. Skupienie pomaga zrozumieć treści nauczane podczas zajęć i spotkań, więcej zapamiętać oraz szybciej i sprawniej radzić sobie z pracą w domu.

Jeżeli  chcą  Państwo uzyskać więcej informacji o naszym Programie - zapraszamy do kontaktu z nami. 

bottom of page