top of page

Przełamywania oporu związanego z przemawianiem

do publiczności

„Chodzi mi o to, aby język giętki..

Powiedział wszystko, co pomyśli głowa”.

Juliusz Słowacki

Wszystkie oczy zwrócone na mnie…

Patrzą się i czekają, aż powiem swoja kwestię… W głowie zaś pustka, a kołotanie serca zagłusza nawet podpowiedzi kolegów za mną…

Nie poradzę sobie! Coś mi stanęło w gardle!

Nic nie mogę powiedzieć!
 

Albo…
 

Stoję w klasie przy tablicy…

Mam rozwiązać zadanie i wytłumaczyć wszystkim jak to zrobiłem. Wiem przecież
i napisałem odpowiedź… Ale nie potrafię tego powiedzieć głośno! Jedyne co słyszę poza swoim sercem to śmiech dzieci z klasy… Już nigdy więcej nie chcę pójść do tablicy!

 

 

   Brzmi znajomo? Podobne przeżycia pamięta zdecydowana większość osób – zarówno młodych jak i starszych – gdyż takie wspomnienia, ze względu na swoją siłę i intensywność - na długo pozostają w pamięci. Trema i strach to normalne reakcje i zachowania dzieci (ale i dorosłych) w sytuacjach ekspozycji społecznej. Jest to spowodowane głównie lękiem przed porażką, przed niesprostaniem oczekiwań, przed wyszydzeniem.    Na naszych warsztatach dzieci będą miały możliwość przyjrzeć się swoim reakcjom na stres w sytuacji wystąpienia przed grupą, a później – nauczyć się panować nad nimi. Do tego tematu podchodzimy wyjątkowo delikatnie – naszym celem jest bowiem przezwyciężenie trudności, a nie ich nasilenie. Warsztaty odbywają się zarówno pod okiem specjalisty – logopedy, jak i psychologa, który kontroluje reakcje emocjonalne i psychiczne dziecka. Razem możemy pomóc dziecku nabrać większej pewności siebie i wiary we własnej możliwości.

bottom of page