top of page

10 WAŻNYCH WSKAZÓWEK 
DLA KAŻDEGO UCZNIA

1. Zaczynaj naukę wtedy, gdy będziesz już skoncentrowany i spokojny.

2. Poświęć zatem kilka minut przed nauką na ćwiczenia koncentracji uwagi (np. wyszukiwanie określonych wyrazów w tekście, przepisywanie cyfr do tabelki, żonglowanie, itp.).

3. Nie odkładaj zbyt obszernego materiału do nauczenia się na jeden dzień. Zacznij się uczyć już kilka dni przed sprawdzianem. Możesz na przykład przeczytać cały tekst 5 dni przed zaliczeniem, następnie zrobić do niego notatki na 2 dni przed sprawdzianem, a dzień przed pouczyć się z własnych notatek (nauka rozłożona na 3 dni).

4. Pamiętaj o metodach ułatwiających zapamiętywanie – wyobrażaj sobie to, czego się uczysz, twórz niezwykłe skojarzenia, rób notatki z obrazkami itd.

5. Pamiętaj, że bardzo ważną rzeczą (najważniejszą!) jest rozumienie tego, co czytasz. Nie „wkuwaj na blachę”! Czytaj spokojnie, ze zrozumieniem. Być może tak naprawdę o pewnych rzeczach już wiesz, a zatem to, czego się uczysz, odnoś do tego, co już widziałeś, czytałeś i o czym słyszałeś. A jeśli czegoś nie rozumiesz, poradź się mamy, taty, babci lub kogokolwiek, kto będzie mógł Ci pomóc.

6. Spróbuj zainteresować się tym, czego masz się nauczyć. Zanim otworzysz podręcznik z historii lub przyrody, wyobraź sobie, że to najciekawsza książka pod słońcem .

7. Szybko i trwale uczymy się wtedy, gdy możemy uczyć innych. W czasie nauki wyobraź sobie, że masz słuchaczy i opowiadaj im o tym, czego się nauczyłeś. A może po prostu opowiesz o tym mamie, tacie, bratu lub siostrze?

8. Pamiętaj, że to, czego się uczysz, może Ci się bardzo przydać w życiu. Nie ucz się tylko dlatego, żeby dostać dobrą ocenę i zaliczyć. Ucz się zaś przede wszystkim dlatego, żeby stawać się coraz mądrzejszą osobą.

9. Po ciężkim dniu w szkole przed odrabianiem lekcji znajdź czas na odpoczynek, np. na spacer, zabawę z rodzeństwem, grę planszową i jakiekolwiek inne przyjemności, które przyjdą Ci do głowy. Gdy się już uczysz, zrób sobie od czasu do czasu krótką przerwę.

10. Nauka może być sama w sobie dużą przyjemnością. Życzymy Ci, abyś to odkrył i cieszył się z każdej nowej ciekawej rzeczy, której możesz się dowiedzieć.

                                                                                Monika Chylińska; psycholog

bottom of page